Zaproszenie na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę?

Zaproszenie na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę?

Kampania społeczna „Jestem swoim Liderem- Ty bądź swoim” – Warsztaty: NA PIERWSZY RZUT OKA – WIDZISZ RÓŻNICĘ?

 

Kampania „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim” jest odpowiedzą na międzynarodowy ruch działający przeciw dyskryminacji i uprzedmiotowieniu osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Inspiration porn”. 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami „Fundacja APROBATA” we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa i Collegium Humanum w Rzeszowie zaprasza na Warsztaty społeczne pod nazwą: NA PIERWSZY RZUT OKA – WIDZISZ RÓŻNICĘ oraz uroczyste rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to MY! II Edycja.

Warsztaty: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?

Misją warsztatów: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?  jest integracja osób z różnymi niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi oraz wzajemne zrozumienie potrzeb. Podczas warsztatów zostaną poruszone aspekty z życia osób z niepełnosprawnościami w porównaniu do osób zdrowych, pokazując, że wykonują takie same czynności, poświęcają się tym samym pasjom, angażują się w takie same działania, odwiedzają te same miejsca, ponieważ mają takie same potrzeby jako człowiek i nic ich od siebie w tym aspekcie nie różni, a jedynie łączy.

Warsztaty i panel dyskusyjny – czy widzisz różnicę?

Liderzy osób z niepełnosprawnościami poprowadzą otwarty panel dyskusyjny w którym zostaną poruszone aspekty z życia osób z różnymi niepełnosprawnościami w odniesieniu do codzienności osób zdrowych, ze szczególnym ukazaniem wzajemnych podobieństw i potrzeb jako człowieka. Odbędzie się otwarta dyskusja umożliwiająca zadawanie pytań i wypracowanie wspólnego dalszego działania dla wszystkich zgromadzonych społeczności osób niepełnosprawnościami.

Przesłanie Liderów społeczności osób z niepełnosprawnościami:

 • Pomagasz człowiekowi, a nie niepełnosprawności!
 • Działam dla siebie!
 • Po pierwsze człowiek!
 • Jestem swoim Liderem!

 

Osoby z niepełnosprawnościami mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne!

Zachowujmy się wobec wszystkich z szacunkiem!

Warsztaty poprowadzą Liderzy społeczności osób z niepełnosprawnościami

Liderka społeczności osób z niepełnosprawnością słuchu

Marzena Zuber będąc rocznym dzieckiem zachorowała na anginę i straciła słuch, dzisiaj po wieloletniej rehabilitacji, dzięki ogromnej pomocy rodziców oraz wsparciu społeczności osób z niepełnosprawnością słuchu – mówi, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i zawodowym jest samodzielna i skoncentrowana na realizacji własnych planów. Jako ekspert angażuje się w działania edukacyjne, mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością słuchu oraz realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi.

„Noszę aparat słuchowy, ale nie jestem z tego zadowolona, bo ludzie to widzą i patrzą na mnie krzywo. Nie rozumieją, dlaczego, i że jestem niedosłysząca, dlatego chowam aparat za włosami. Mam różne kontakty z ludźmi słyszącymi to zależy od tego jak rozumieją i akceptują niepełnosprawność.

Liderka społeczności osób z niepełnosprawnością wzroku

Paulina Nogaj jest osobą słabowidzącą od dziecka choruje na dziecięce porażenie mózgowe sprzężone z niedowidzeniem lewego oka na poziomie 5% widzenia i niedowładem prawostronnym. Od dziecka była uczona samodzielności, zaradności oraz umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji, praca daje jej poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Jako ekspert angażuje się w działania edukacyjne mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością wzroku oraz realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami słabowidzącymi i niewidzącymi.

„Niepełnosprawność według mnie, to tak naprawdę nie jest niepełnosprawność, to jest nasza cecha, która pozwala pokonywać bariery mimo trudności. To jest jakaś trudność, a nie problem – zadanie, z którym musimy się zmierzyć, taki challenge”

Lider społeczności osób z niepełnosprawnością ruchu

Krystian Nowak reprezentuje społeczność osób z niepełnosprawnością ruchu, od dziecka choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku elektrycznym. Krystian jest lokalnym liderem i społecznikiem, swoją postawą oraz zaangażowaniem przełamuje stereotypy i uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami. Krystian angażuje się w działania edukacyjne mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością ruchu oraz jako ekspert OzN realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami

Najbardziej jestem dumny z tego, że udało mi się założyć rodzinę, że jestem niepełnosprawny a i tak funkcjonuję jak osoba sprawna. Moim zdaniem każdy jest niepełnosprawny tylko nie po każdym możemy to zobaczyć. Niepełnosprawność jest tylko w głowie!”

 

Lider społeczności osób z niepełnosprawnością intelektualną

Łukasz Solarz reprezentuje społeczności SELF-ADWOKATÓW w Rzeszowie działających przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI.  Uczestniczy w życiu społecznym i zawodowym, pracuje w zakładzie Aktywności Zawodowej w Rzeszowie, realizuje swoje plany oraz marzenia, uczestniczy w wielu projektach oraz lokalnych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

„Bardzo ważne jest to, aby osoby niepełnosprawne były doceniane i powinny też być szanowane.  Różnie z tym bywa, jedni doceniają a drudzy nie, wiadomo każdy człowiek ma swój charakter i czasem jest z tym ciężko.”

 

Liderka społeczności rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami

Joanna Marnik jest mamą trójki dzieci, w tym Bruna, który ma 20 lat i jest niepełnosprawny. Bruno jest po wylewie krwi do mózgu w efekcie czego nie kontroluje swojego ciała i mówi się o takich osobach, że jest osobą leżącą. Pani Joanna jest Prezeską Stowarzyszenia na Rzecz dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO w Rzeszowie, stale wspiera środowiska rodziców dzieci z niepełnosprawnościami jest aktywna zawodowo i społecznie.

„Jako rodzice, wszystkie swoje dzieci tak samo kochamy i widzimy w nich to co jest najpiękniejsze, a w niepełnosprawności jest dużo piękna. Bruno ma dostęp do tej prawdziwej wartości, tej największej, jest szczery, kochający, ufający, taki prawdziwy, nie musi udawać.”

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w prezentacji wspierającej komunikację i wzajemną integrację z osobami z różnymi niepełnoprawnościami pod nazwą: savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Prezentację poprowadzą eksperci Portalu Rampa-pokonujemy bariery: redaktorka Beata Miśków oraz Rampowicz Krystiana Nowak.

Plebiscyt Rzeszowscy siłacze to MY!

Podczas uroczystego spotkania odbędzie się rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to My! II Edycja oraz wręczenie nagród dla laureatów i osób wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.

Kategorie Plebiscytu

 • Dzieci i młodzież do 18 roku życia
 • Kobiety
 • Mężczyźni
 • Społecznik osoba z niepełnosprawnością

W uroczystym wręczeniu nagród wezmą udział członkowie Kapituły konkursowej w Plebiscycie Rzeszowscy Siłacze, to MY, II Edycja

Członkowie Kapituły Rzeszowscy Siłacze, to MY II edycja

Członkowie Kapituły Rzeszowscy Siłacze, to MY II edycja

Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?

Fundacja Aprobata serdecznie zaprasza mieszkańców Rzeszowa, dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami, lokalne społeczności osób z niepełnosprawnością, osoby pełnosprawne i środowiska wspierające integrację z OzN, Instytucje, Fundacje, Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane budowaniem wzajemnego dialogu do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

TERMIN: 04. 12.2023r. godz. od 9.30 do 14.00.

MIEJSCE: COLLEGIUM HUMANUM W RZESZOWIE

ul. Aleja Generała Leopolda Okulickiego 10 w Rzeszowie Budynek Stara Szwalnia I piętro

 • Moderatorem debaty będzie Pani Kamila Korab z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Kamila Korab.

 

Zapewniamy w ramach dostępności

 • Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy przez Panią Katarzynę Hul, Dyrektorkę Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych.
 • Asystentów wolontariuszy ze Studenckie Koło Naukowe Wolontariumm

z Collegium Humanum w Rzeszowie.

 • Osoba poruszająca się na wózku może samodzielnie wejść do budynku,

w budynku znajduje się winda.

 

Agenda

Plakat zapraszający na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę.

Plakat zapraszający na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę.

Zapraszamy na stoisko z rękodziełem artystycznym przygotowanym przez Stowarzyszenia Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie oraz Dom Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań poprzez otrzymane patronaty Honorowe.

Patronat Honorowy

 • Marszałka Województwa Podkarpackiego
 • Wojewoda Podkarpacki
 • Prezydenta Miasta Rzeszowa
 • Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska z siedzibą w Warszawie
 • PFRON
 • Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami

Przedstawiamy Sponsora

 • JM Rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej
 • dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, Dr h.c

Przedstawiamy naszych Partnerów wydarzenia.

 • Collegium Humanum –filia w Rzeszowie
 • Program Dostępność Plus
 • Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych
 • Portal dla osób z niepełnosprawnością „Rampa – pokonujemy bariery”
 • Koło Naukowe Wolontarium
 • Fundacja Aktywizacja
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Z Dysfunkcjami Rozwojowymi Bruno,
 • Stowarzyszenie Józefy Jaklińskiej
 • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie
 • II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli
 • Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
 • MPK-Rzeszów Sp. z o.o.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Jolanta Fień Prezes Zarządu Fundacji ,,APROBATA’’

Kontakt: biuro@fundacjaaprobata.org.pl

strona: https://cutt.ly/ywpva22E

 

Logotypy grantodawcy. Zadanie finansowane ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.

Logotypy grantodawcy. Zadanie finansowane ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.

 

 

 

Skip to content