Zaproszenie na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę?

Zaproszenie na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę?

Kampania społeczna „Jestem swoim Liderem- Ty bądź swoim” – Warsztaty: NA PIERWSZY RZUT OKA – WIDZISZ RÓŻNICĘ?

 

Kampania „Jestem swoim Liderem -Ty bądź swoim” jest odpowiedzą na międzynarodowy ruch działający przeciw dyskryminacji i uprzedmiotowieniu osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Inspiration porn”. 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami „Fundacja APROBATA” we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa i Collegium Humanum w Rzeszowie zaprasza na Warsztaty społeczne pod nazwą: NA PIERWSZY RZUT OKA – WIDZISZ RÓŻNICĘ oraz uroczyste rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to MY! II Edycja.

Warsztaty: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?

Misją warsztatów: Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?  jest integracja osób z różnymi niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi oraz wzajemne zrozumienie potrzeb. Podczas warsztatów zostaną poruszone aspekty z życia osób z niepełnosprawnościami w porównaniu do osób zdrowych, pokazując, że wykonują takie same czynności, poświęcają się tym samym pasjom, angażują się w takie same działania, odwiedzają te same miejsca, ponieważ mają takie same potrzeby jako człowiek i nic ich od siebie w tym aspekcie nie różni, a jedynie łączy.

Warsztaty i panel dyskusyjny – czy widzisz różnicę?

Liderzy osób z niepełnosprawnościami poprowadzą otwarty panel dyskusyjny w którym zostaną poruszone aspekty z życia osób z różnymi niepełnosprawnościami w odniesieniu do codzienności osób zdrowych, ze szczególnym ukazaniem wzajemnych podobieństw i potrzeb jako człowieka. Odbędzie się otwarta dyskusja umożliwiająca zadawanie pytań i wypracowanie wspólnego dalszego działania dla wszystkich zgromadzonych społeczności osób niepełnosprawnościami.

Przesłanie Liderów społeczności osób z niepełnosprawnościami:

  • Pomagasz człowiekowi, a nie niepełnosprawności!
  • Działam dla siebie!
  • Po pierwsze człowiek!
  • Jestem swoim Liderem!

 

Osoby z niepełnosprawnościami mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne!

Zachowujmy się wobec wszystkich z szacunkiem!

Warsztaty poprowadzą Liderzy społeczności osób z niepełnosprawnościami

Liderka społeczności osób z niepełnosprawnością słuchu

Marzena Zuber będąc rocznym dzieckiem zachorowała na anginę i straciła słuch, dzisiaj po wieloletniej rehabilitacji, dzięki ogromnej pomocy rodziców oraz wsparciu społeczności osób z niepełnosprawnością słuchu – mówi, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i zawodowym jest samodzielna i skoncentrowana na realizacji własnych planów. Jako ekspert angażuje się w działania edukacyjne, mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością słuchu oraz realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami niesłyszącymi i słabosłyszącymi.

„Noszę aparat słuchowy, ale nie jestem z tego zadowolona, bo ludzie to widzą i patrzą na mnie krzywo. Nie rozumieją, dlaczego, i że jestem niedosłysząca, dlatego chowam aparat za włosami. Mam różne kontakty z ludźmi słyszącymi to zależy od tego jak rozumieją i akceptują niepełnosprawność.

Liderka społeczności osób z niepełnosprawnością wzroku

Paulina Nogaj jest osobą słabowidzącą od dziecka choruje na dziecięce porażenie mózgowe sprzężone z niedowidzeniem lewego oka na poziomie 5% widzenia i niedowładem prawostronnym. Od dziecka była uczona samodzielności, zaradności oraz umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji, praca daje jej poczucie bezpieczeństwa i spełnienia. Jako ekspert angażuje się w działania edukacyjne mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością wzroku oraz realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami słabowidzącymi i niewidzącymi.

„Niepełnosprawność według mnie, to tak naprawdę nie jest niepełnosprawność, to jest nasza cecha, która pozwala pokonywać bariery mimo trudności. To jest jakaś trudność, a nie problem – zadanie, z którym musimy się zmierzyć, taki challenge”

Lider społeczności osób z niepełnosprawnością ruchu

Krystian Nowak reprezentuje społeczność osób z niepełnosprawnością ruchu, od dziecka choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się na wózku elektrycznym. Krystian jest lokalnym liderem i społecznikiem, swoją postawą oraz zaangażowaniem przełamuje stereotypy i uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami. Krystian angażuje się w działania edukacyjne mające na celu pokazanie codzienności osób z niepełnosprawnością ruchu oraz jako ekspert OzN realizuje szkolenia wspierające i pomagające osobom pełnosprawnym w poznaniu i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami

Najbardziej jestem dumny z tego, że udało mi się założyć rodzinę, że jestem niepełnosprawny a i tak funkcjonuję jak osoba sprawna. Moim zdaniem każdy jest niepełnosprawny tylko nie po każdym możemy to zobaczyć. Niepełnosprawność jest tylko w głowie!”

 

Lider społeczności osób z niepełnosprawnością intelektualną

Łukasz Solarz reprezentuje społeczności SELF-ADWOKATÓW w Rzeszowie działających przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI.  Uczestniczy w życiu społecznym i zawodowym, pracuje w zakładzie Aktywności Zawodowej w Rzeszowie, realizuje swoje plany oraz marzenia, uczestniczy w wielu projektach oraz lokalnych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

„Bardzo ważne jest to, aby osoby niepełnosprawne były doceniane i powinny też być szanowane.  Różnie z tym bywa, jedni doceniają a drudzy nie, wiadomo każdy człowiek ma swój charakter i czasem jest z tym ciężko.”

 

Liderka społeczności rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami

Joanna Marnik jest mamą trójki dzieci, w tym Bruna, który ma 20 lat i jest niepełnosprawny. Bruno jest po wylewie krwi do mózgu w efekcie czego nie kontroluje swojego ciała i mówi się o takich osobach, że jest osobą leżącą. Pani Joanna jest Prezeską Stowarzyszenia na Rzecz dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO w Rzeszowie, stale wspiera środowiska rodziców dzieci z niepełnosprawnościami jest aktywna zawodowo i społecznie.

„Jako rodzice, wszystkie swoje dzieci tak samo kochamy i widzimy w nich to co jest najpiękniejsze, a w niepełnosprawności jest dużo piękna. Bruno ma dostęp do tej prawdziwej wartości, tej największej, jest szczery, kochający, ufający, taki prawdziwy, nie musi udawać.”

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w prezentacji wspierającej komunikację i wzajemną integrację z osobami z różnymi niepełnoprawnościami pod nazwą: savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Prezentację poprowadzą eksperci Portalu Rampa-pokonujemy bariery: redaktorka Beata Miśków oraz Rampowicz Krystiana Nowak.

Plebiscyt Rzeszowscy siłacze to MY!

Podczas uroczystego spotkania odbędzie się rozstrzygnięcie Plebiscytu Rzeszowscy Siłacze, to My! II Edycja oraz wręczenie nagród dla laureatów i osób wyróżnionych w poszczególnych kategoriach.

Kategorie Plebiscytu

  • Dzieci i młodzież do 18 roku życia
  • Kobiety
  • Mężczyźni
  • Społecznik osoba z niepełnosprawnością

W uroczystym wręczeniu nagród wezmą udział członkowie Kapituły konkursowej w Plebiscycie Rzeszowscy Siłacze, to MY, II Edycja

Członkowie Kapituły Rzeszowscy Siłacze, to MY II edycja

Członkowie Kapituły Rzeszowscy Siłacze, to MY II edycja

Na pierwszy rzut oka – widzisz różnicę?

Fundacja Aprobata serdecznie zaprasza mieszkańców Rzeszowa, dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami, lokalne społeczności osób z niepełnosprawnością, osoby pełnosprawne i środowiska wspierające integrację z OzN, Instytucje, Fundacje, Stowarzyszenia oraz osoby zainteresowane budowaniem wzajemnego dialogu do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

TERMIN: 04. 12.2023r. godz. od 9.30 do 14.00.

MIEJSCE: COLLEGIUM HUMANUM W RZESZOWIE

ul. Aleja Generała Leopolda Okulickiego 10 w Rzeszowie Budynek Stara Szwalnia I piętro

  • Moderatorem debaty będzie Pani Kamila Korab z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Kamila Korab.

 

Zapewniamy w ramach dostępności

  • Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy przez Panią Katarzynę Hul, Dyrektorkę Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych.
  • Asystentów wolontariuszy ze Studenckie Koło Naukowe Wolontariumm

z Collegium Humanum w Rzeszowie.

  • Osoba poruszająca się na wózku może samodzielnie wejść do budynku,

w budynku znajduje się winda.

 

Agenda

Plakat zapraszający na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę.

Plakat zapraszający na warsztaty Na pierwszy rzut oka widzisz różnicę.

Zapraszamy na stoisko z rękodziełem artystycznym przygotowanym przez Stowarzyszenia Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie oraz Dom Pomocy Społecznej im. Józefy Jaklińskiej w Rzeszowie.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań poprzez otrzymane patronaty Honorowe.

Patronat Honorowy

  • Marszałka Województwa Podkarpackiego
  • Wojewoda Podkarpacki
  • Prezydenta Miasta Rzeszowa
  • Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska z siedzibą w Warszawie
  • PFRON
  • Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami

Przedstawiamy Sponsora

  • JM Rektor Collegium Humanum Szkoły Głównej Menedżerskiej
  • dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, Dr h.c

Przedstawiamy naszych Partnerów wydarzenia.

  • Collegium Humanum –filia w Rzeszowie
  • Program Dostępność Plus
  • Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych
  • Portal dla osób z niepełnosprawnością „Rampa – pokonujemy bariery”
  • Koło Naukowe Wolontarium
  • Fundacja Aktywizacja
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Z Dysfunkcjami Rozwojowymi Bruno,
  • Stowarzyszenie Józefy Jaklińskiej
  • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli
  • Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
  • Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
  • MPK-Rzeszów Sp. z o.o.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Jolanta Fień Prezes Zarządu Fundacji ,,APROBATA’’

Kontakt: biuro@fundacjaaprobata.org.pl

strona: https://cutt.ly/ywpva22E

 

Logotypy grantodawcy. Zadanie finansowane ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.

Logotypy grantodawcy. Zadanie finansowane ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.

 

 

 

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.