W ramach projektu pt.: Wsparcie terapeutyczne dla dzieci i osób z chorobami reumatycznymi oraz narządem ruchu”, na podstawie UMOWA O REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO NR 7/OR/K-W/2021 realizowanym w okresie od 13.09.2021 r.- 15.12.2021 r. pomiędzy Fundacja ,, APROBATA’’ we współpracy z Województwem Podkarpackim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie , ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów.
Realizujemy następujące działania:
1. Indywidualną Terapię ruchem, którą prowadzi doświadczona fizjoterapeutka mgr Monika Kaczor.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008342327821
Terapia była dobierana indywidualne i uwzględniała podstawową przyczynę dolegliwości ich lokalizację, rozległość, fazę i stopień zaawansowania zmian, obecność schorzeń współistniejących i stopień jego aktualnej sprawności oraz spodziewane możliwości poprawy.
Zastosowaliśmy rożne formy poprzez:
- terapie indywidualne klasyczne w gabinecie rehabilitacyjnym,
- terapie indywidualne –przy pomocy urządzeń wspomagających rehabilitację,
- innowacyjna terapia w kombinezonach kosmicznych.
Terapia w kombinezonach kosmicznych
Metoda służy do zwalczania negatywnych efektów braku ruchu, obniżonej siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Powstała jako alternatywa do innych mniej efektywnych metod terapii. Jednym z głównych podstaw tej metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo-funkcjonalnych: organizm niepełnosprawnego dziecka jest w czasie ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Metoda DUNAG 02 jest nowoczesną metodą ćwiczeń w fizjoterapii wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjologii treningu i fizjologii wysiłku sportowego. Specjalnie przygotowany strukturalnie program pozwala na przyśpieszenie rozwoju motorycznego indywidualnego pacjenta.
DUNAG 02 jest miękką proprioceptywną, dynamiczną ortezą składającą się z: kamizelki, spodenek, podpór kolanowych i stopnych, między którymi indywidualnie rozmieszczone są elementy ciągnięte i naciągi. Wszystkie wymienione elementy w sposób równoważący, utrudniający, zastępujący, korygujący, jak i wspomagający oddziaływają prioprioceptywnie na układ biomechaniczny pacjenta powodując optymalne ustawienie poszczególnych elementów ciała względem siebie i na tej bazie następuje utrwalanie prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych.
2. Masaże terapeutyczne, które prowadzili doświadczeni masażyści :
Mateusz Gotkowski i Łukasz Kula.
Dzięki tej metodzie pod okiem doświadczonych dwóch masażystów, przyczynili się do częściowego zmniejszenia bólów w chorobach reumatycznych i narządu ruchu .
Terapie i masaże terapeutyczne odbywają się w siedzibie Fundacji na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych Parasol, ul. Szarych Szeregów 5, w Rzeszowie.
https://www.facebook.com/FundacjaParasolRzeszow
3.Terapia ruchowa w wodzie
Uczestnicy projektu mieli możliwość zwiększyć swoją sprawność ruchową, ćwiczenia przez nich wykonywane były pod okiem wykwalifikowanej fizjoterapeutki mgr Moniki Kaczor.
Poprzez rehabilitacje w wodzie miały oni ułatwione wykonywanie ruchów, które sprawiają trudności i ból w standardowej rehabilitacji w gabinecie. Woda przyczyniła się do odciążenie ruchów, zmniejszenie napięcia mięśni oraz nacisku powierzchni stawowych, a tym samym złagodzenie bólów w czasie wykonywania ruchów w stawach, które nie przeciążają ścięgien, stawów ani mięśni., ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje, że woda naciska na mięśnie, tym samym je rozluźniając.
Terapia ruchowa w wodzie prowadzona jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji Pływalnia „Wodnik”
w Głogowie Małopolskim http://plywalnia.glogow-mlp.pl/
Projekt,, Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie ’’
Fundacja ,, APROBATA’’ ZAPRASZA DO UDZIAŁU W PROJEKCIE:
Wsparcie terapeutyczne dla dzieci i osób z chorobami reumatycznymi oraz narządem ruchu.
W ramach projektu oferujemy:
- Masaże lecznicze
- Indywidualna terapia ruchem
- Terapia ruchowa w wodzie
WARUNKI UCZESTNICTWA W PROJEKCIE:
Mieszkańcy powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, miasta Rzeszowa.
Dedykowany dla osób chorujących lub posiadających deficyty ruchu, których niepełnosprawność występuję od urodzenia lub powstała na skutek choroby.
Posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.
Okres realizacji projektu: 13.09.2021 – 15.12 2021
Informacje i zapisy u Koordynatora Projektu:
Jolanta Fień
Tel. 605 638882
e-mail biuro@fundacjaaprobata.org.pl
Organizator Fundacja,, APROBATA’’
Udział w projekcie dla uczestników jest BEZPŁATNY.
Liczba miejsc ograniczona.
Projekt,, Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie ’’