W ramach projektu pt.: Wsparcie terapeutyczne dla dzieci i osób z chorobami reumatycznymi oraz narządem ruchu”, na podstawie UMOWA  O REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO NR 7/OR/K-W/2021 realizowanym w okresie od 13.09.2021 r.- 15.12.2021 r. pomiędzy Fundacja ,, APROBATA’’ we współpracy z  Województwem Podkarpackim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie , ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów.

Realizujemy następujące działania:

1. Indywidualną Terapię ruchem, którą prowadzi doświadczona fizjoterapeutka mgr Monika Kaczor.

Terapia była dobierana indywidualne i uwzględniała podstawową przyczynę dolegliwości ich  lokalizację, rozległość, fazę i stopień zaawansowania zmian, obecność schorzeń współistniejących i stopień jego aktualnej sprawności oraz spodziewane możliwości poprawy.

Zastosowaliśmy rożne formy poprzez:

• terapie indywidualne klasyczne w gabinecie rehabilitacyjnym,
  • terapie indywidualne –przy pomocy urządzeń wspomagających rehabilitację,
  • innowacyjna terapia w kombinezonach kosmicznych.

Terapia w kombinezonach kosmicznych

Metoda służy do zwalczania negatywnych efektów braku ruchu, obniżonej siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Powstała jako alternatywa do innych mniej efektywnych metod terapii. Jednym z głównych podstaw tej metody jest teoria rozwoju i treningu siły oraz powysiłkowych zmian fizjologicznych i morfo-funkcjonalnych: organizm niepełnosprawnego dziecka jest w czasie ćwiczeń traktowany jak pełnosprawna osoba. Metoda DUNAG 02 jest nowoczesną metodą ćwiczeń w fizjoterapii wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjologii treningu i fizjologii wysiłku sportowego. Specjalnie przygotowany strukturalnie program pozwala na przyśpieszenie rozwoju motorycznego indywidualnego pacjenta.

DUNAG 02 jest miękką proprioceptywną, dynamiczną ortezą składającą się z: kamizelki, spodenek, podpór kolanowych i stopnych, między którymi indywidualnie rozmieszczone są elementy ciągnięte i naciągi. Wszystkie wymienione elementy w sposób równoważący, utrudniający, zastępujący, korygujący, jak i wspomagający oddziaływają prioprioceptywnie na układ biomechaniczny pacjenta powodując optymalne ustawienie poszczególnych elementów ciała względem siebie i na tej bazie następuje utrwalanie prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych wzorców ruchowych.

2. Masaże terapeutyczne, które prowadzili doświadczeni masażyści :

Mateusz Gotkowski i Łukasz Kula.

Dzięki tej metodzie pod okiem doświadczonych dwóch masażystów,  przyczynili się do częściowego zmniejszenia bólów w chorobach reumatycznych i narządu ruchu .

Terapie i masaże terapeutyczne odbywają się w siedzibie Fundacji na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych Parasol, ul. Szarych Szeregów 5, w Rzeszowie.

3.Terapia ruchowa w wodzie

Uczestnicy projektu mieli możliwość zwiększyć swoją sprawność ruchową, ćwiczenia przez nich wykonywane były pod okiem wykwalifikowanej fizjoterapeutki mgr Moniki Kaczor.

Poprzez rehabilitacje w wodzie miały oni ułatwione wykonywanie ruchów, które sprawiają trudności i ból w standardowej rehabilitacji w gabinecie. Woda przyczyniła się do odciążenie ruchów, zmniejszenie napięcia mięśni oraz nacisku powierzchni stawowych, a tym samym złagodzenie bólów w czasie wykonywania ruchów w stawach, które nie przeciążają ścięgien, stawów ani mięśni., ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje, że woda naciska na mięśnie, tym samym je rozluźniając.

Terapia ruchowa w wodzie prowadzona jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji Pływalnia „Wodnik”

w Głogowie Małopolskim http://plywalnia.glogow-mlp.pl/

Projekt,, Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego –  Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie ’’

Fundacja ,, APROBATA’’  ZAPRASZA DO UDZIAŁU W PROJEKCIE:

Wsparcie terapeutyczne dla dzieci i osób z chorobami reumatycznymi oraz narządem ruchu.

• Masaże lecznicze
  • Indywidualna terapia ruchem
  • Terapia ruchowa w wodzie

WARUNKI UCZESTNICTWA W PROJEKCIE:

Mieszkańcy powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, miasta Rzeszowa.

Dedykowany dla osób chorujących lub posiadających deficyty ruchu, których niepełnosprawność występuję od urodzenia lub powstała na skutek choroby.

Posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Okres realizacji projektu: 13.09.2021 – 15.12 2021

Informacje i zapisy u Koordynatora Projektu:

Jolanta Fień

Tel. 605 638882

e-mail biuro@fundacjaaprobata.org.pl

Organizator Fundacja,, APROBATA’’

Udział w projekcie dla uczestników jest BEZPŁATNY.

Liczba miejsc ograniczona.

Projekt,, Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie ’’