Serdecznie dziękujemy pracownikom PZU Oddział Rzeszów za wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej w ramach projektu Uczymy się szyć – Rzeszowska Szkoła Patchworku.

W ramach naszego projektu została utworzona pracownia krawiecka, która miesi się w siedzibie Rzeszowskiego Centrum wolontariatu 50+. Do naszej pracowni pozyskaliśmy 1 maszynę do szycia używaną oraz 4 nowe maszyny do szycia, które przekazała nam Fundacja Centrum Poradnictwa Prawnego Prawnikon z Rzeszowa. Nasze działania wspólnie  podjęliśmy z pracownikami Oddział PZU w Rzeszowie oraz wolontariuszki, osoby 50+ które przypomniały sobie umiejętności sprzed lat w szyciu oraz nauczyły się szyć nowymi technikami. I w ten sposób spędzali miło i pożytecznie czas oraz zagospodarowali tzw: ” przyda się” do szycia patchworków.

W czasie realizacji projektu wystąpiły następujące problemy;

Ze względu na zaistniała sytuacje na świecie i wystąpienie Pandemii COVID-19 w Polsce od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązywał w Polsce stan epidemii, która w znacznym stopniu uniemożliwiła nam realizacje projektu.

Nasi wolontariusze to osoby 50+, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania oraz mieliśmy w planach nawiązanie współpracy z oddziałem, którym mieliśmy przekazywać nasze patchworki.

Nasze działania rozpoczęliśmy zgodnie z planem od listopada do grudnia 2019 r. oraz styczniu 2020 r. W związku z zaistniałą sytuacje nasze działania uległy modyfikacji i ruszyły pełna parą przy ogromnym zaangażowaniu wolontariuszy po 18 maja 2020, kiedy to zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące możliwości organizowania spotkań. I tak przy zachowaniu reżimu sanitarnego rozpoczęliśmy nasze działania.

Ze względu na sytuację, że nie mogliśmy się spotykać w siedzibie rzeszowskiego Centrum wolontariatu 50+ ul. Rynek 7, nasze działania , szycie odbywało się w domach wolontariuszy.

Niestety ze względu na zaistniała sytuację nie mogliśmy wejść na oddział dziecięcy w Klinicznym Szpitalu nr 2 ul. Lwowska w Rzeszowie więc nawiązaliśmy współprace z:

Fundacją Rudek dla Życia, która prowadzi w Rzeszowie, Rzeszowski Ośrodek Opieki Dziennej https://rudek.com.pl/rzeszowski-osrodek-opieki-dziennej/i na ich potrzeby uszyliśmy patchworki min. narzuty na łóżka, nakrycia na poduszki.

Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży ,, Parasol”

Stowarzyszeniem Reumatyków i Ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej Koło Podkarpackie Podaj Dalej”

Fundacja,, APROBATA’’ realizuje projekt z wolontariuszami z PZU Oddział Rzeszów reprezentujących Fundację PZU :Uczymy się szyć – Rzeszowska Szkoła Patchworku

Projekt,, sfinansowano ze środków Fundacji PZU’’

Idea projektu to wsparcie ludzi starszych, zagospodarowanie ich wolnego czasu i wsparcie równocześnie chorych dzieci.

W ramach projektu

• wolontariusze z Fundacji PZU oraz Fundacji ,, APROBATA’’ wykorzystując swoje umiejętności robią coś dla innych np. poduszeczki czy pacynki dla dzieci
  • zostanie utworzona pracownia krawiecka gdzie osoby 50+ będą wykorzystywać posiadane w domu tkaniny i nauczą się szyć patchwork
  • dystrybucji pacynek i poduszeczek